Szkoła Pijarów Szkoła Pijarów Szkoła Pijarów

Drodzy Wychowankowie, Absolwenci i Przyjaciele Szkoły Pijarów w Krakowie!


We wrześniu bieżącego roku minęło sto lat, odkąd o. Jan Borrell, pijar przybyły z Katalonii, powołał do życia Prywatne Gimnazjum Realne im ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie. W ciągu stu lat istnienia, przerwanego jedynie przez wojenne zawieruchy, krakowska Szkoła dzieliła los społeczeństwa, które na przemian cierpiało niewolę i odbudowywało swój kraj.

W dniu dzisiejszym w Rakowicach funkcjonują dwie placówki: Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów. Wdzięczni Bogu za dar stulecia Szkoły 13 października 2006 roku rozpoczęliśmy trzyletni okres jubileuszowych obchodów pod hasłem: „Wiedza drogą do Prawdy“.

Kulminacyjnym momentem obchodów Jubileuszu będzie Święto Szkoły Pijarów w Krakowie, które zaplanowaliśmy na 13 października bieżącego roku. W dniu, w którym zgodnie z tradycją obchodzimy Święto Patrona Szkoły, pragniemy wspólnie z Wychowankami, Absolwentami oraz Wszystkimi Przyjaciółmi naszej Wspólnoty świętować z powodu tak wyjątkowej okazji, jaką jest nasz Jubileusz.

W imieniu całej Wspólnoty Szkolnej chiałbym Was wszystkich zaprosić na obchody Święta Szkoły Pijarów w Krakowie.

Obchody rozpoczniemy 13 października o godzinie 9.00 w Kościele Matki Bożej Ostrobramskiej (ul. Meissnera 20), gdzie odbędzie się Msza Święta połączona ze ślubowaniem uczniów krakowskiego Gimnazjum i Liceum Zakonu Pijarów.

O godzinie 11.00 rozpocznie się w holu Liceum Pijarów (ul. Akacjowa 5) uroczystość jubileuszowa 100-lecia Szkoły.

O godzinie 12.30 nastąpi inauguracja wystaw przedstawiających poszczególne okresy historii Szkoły. Ekspozycja będzie dostępna, w budynku Liceum, dla zwiedzających w dniu 13.10.2009 od godz. 13.00 do godz. 18.00 oraz w dniu 14.10.2009 od godz. 10.00 do 16.00. Stałe ekspozycje będą dostępne (do 13.11.2009): we wtorki i czwartki od godz. 9.00 do godz. 15.00 oraz w poniedziałki i środy od godz. 9.00 do godz. 17.00. Wstęp wolny.

Po inauguracji wystaw w parku przy Liceum odbędzie się piknik szkolny. Jedną z atrakcji będzie koncert, w trakcie którego wystąpią zespoły Uczniów i Absolwentów  naszego Gimnazjum i Liceum.

Natomiast o godzinie 19.00 w Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 33) odbędzie się spektakl „Kabaret Mumio“ w wykonaniu MUMIO. Występ organizowany jest przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego. Bilety są do nabycia m.in. na stronie fundacji: www.oswiatowa.pijarzy.pl

14 października 2009 roku o godzinie 17.00 w Auli Akademi Muzycznej w Krakowie „Florianka“ (ul. Basztowa 8 – siedziba Gimnazjum Pijarów w okresie międzywojennym) odbędzie się koncert absolwentki naszego Liceum: Dagmary Siuty.

Jeszcze raz zapraszam Was bardzo serdecznie do wzięcia udziału w naszym wspólnym święcie -
                                                                                                                 o. Eugeniusz Grzywacz SP
                                                                                             Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów


« poprzedni  

Wszelkie prawa zastrzeżone © Liceum Ogólnokształcace Zakonu Pijarów w Krakowie 2007
Profesjonalne statystyki odwiedzin